Порески обвезници у БиХ, њих око 45.000, имају рок до 20. фебруара да Управи за индиректно опорезивање (УИО) БиХ доставе електронске евиденције о свим испорукама и набавкама у јануару, у складу са новим начином комуникације који омогућава лакше и брже откривање привредника који избјегавају плаћање пореза.
Електронско достављање књиге улазних и излазних рачуна привредницима је на располагању од лани, али је, како су нагласили у УИО, од ове године то постала обавеза за све пореске обвезнике.
Према ријечима начелника Одјељења за комуникације и међународну сарадњу у УИО Ратка Ковачевића, до 20. фебруара сви обвезници индиректних пореза морају ускладити своје електронске верзије књиге улазних рачуна (КУФ) и књиге излазних рачуна (КИФ) и доставити их путем портала “е-Порези”.
Ова новина ће, истакао је он, омогућити да будуће контроле буду тачно фокусиране на одређена предузећа и фактуре.
– Када сваки обвезник електронски достави свој КУФ и КИФ, једноставним упоређивањем докумената провјераваћемо да ли је одређени рачун за који је један обвезник извршио одбитак улазног ПДВ-а и приказао га у свом КУФ-у, уједно код другог обвезника приказан у КИФ-у, и то тако да је за тај промет робе или услуга уредно обрачунат и плаћен ПДВ – појаснио је Ковачевић.
Све фактуре које буду “искакале” биће, наглашава он, предмет провјера и контрола.
– Ово је свакако још један корак напријед у смислу лакшег и бољег система контрола, откривања одређених неправилности на вријеме, те фокусирања контролних активности на оне обвезнике гдје је то заиста и потребно. С друге стране, код обвезника гдје све буде уредно биће смањење и контролне активности – истакао је Ковачевић.
Рачуновође истичу да ће овај начин комуникације са УИО свима олакшати посао.
– Сви заједно имали смо сасвим довољно времена да се спремимо за прелазак на нови начин комуникације. Едукације смо током прошле године због вируса корона прошли путем вебинара – рекла је директорица друштва за рачуноводствене послове “Делта биро” у Бањалуци Санда Станковић.
Према њеним ријечима, прошле године, када је електронско достављање поменутих података било на добровољној бази, евиденцију о испорукама и набавкама углавном су достављале веће компаније.
Сива економија
Предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Саша Тривић рекао је да поздравља сваку мјеру чији је циљ смањење сиве економије.
– На примјер, неки угоститељ купи сок у продавници и онда га продаје код себе и не пријављује промет. То више неће моћи тако – казао је Тривић.
Preuzeto sa adrese: Клик открива привреднике који избјегавају порез – Glas Srpske